Hmyz-obecně

11. června 2008 v 13:27 | Tereza |  Bezobratlí
Obecně
Tato třída zahrnuje ze v současnosti popsaných druhů přibližně 5.100 druhů vážek, 2.000 druhů kudlanek, 20.000 druhů rovnokřídlých, 170.000 druhů motýlů a molů, 120.000 druhů dvoukřídlých, 82.000 druhů ploštic, 350.000 brouků a 110.000 blanokřídlých (např. včely a mravenci). Současný odhad počtu všech druhů hmyzu, tedy i včetně těch, které dosud nejsou známé, se pohybuje v rozsahu od 2 do 30 milionů. Většina dosud neodhaleného hmyzu má sídlo v deštných pralesích, ale nové druhy se objevují např. i v Evropě.
Studium hmyzu se nazývá entomologie z řekého slova co znamená vyřezaný do sekcí Název tedy vznikl na základě rozdělení těla na hlavu A (vznikla ze šesti tělových článků), hruď B (vznikla ze tří tělových článků) a zadeček C (z jedenácti viditelných článků). Dříve byl pro hmyz používán také název Hexapoda (řecky šestinozí), který se však v současnosti používá pro vyšší skupinu (podkmen).
Dýchání
K dýchání hmyz používá systém průdušnic (trachejí) otevřených na straně hrudi a zadečku a vedoucí k trubicovému systému. Vzduch se dostává k vnitřním tkáním pomocí postupně se rozvětvující sítě průdušnicového systému. Na každý tělový segment obvykle připadá jeden pár průdušnic. Tak mají některé druhy průdušnice v osmi segmentech zadečku a dvou hrudních segmentech (omezených na mesothorax a metathorax). Některé skupiny hmyzu mají redukovaný počet průduchů a některý létající hmyz nemá žádné průduchy v segmentech zadečku. Jedná se tu také o fyzikální limit týkající se tlaku na stěny průdušnic, kterým jsou přes vyztužení chitinovými páskami schopny odolat bez zhroucení, a to je také jeden z důvodů proč je hmyz tak relativně malý. Průdušnice mají svaly řízené záklopky, umožňující hmyzu vyhnout se potopení pod vodu nebo zabránění vysušení. Průduchy mají často chloupky, které pomáhají filtrovat vstupující vzduch.
Vývoj
Většina hmyzu se rodí z vajíček, ale některé druhy hmyzu jsou nepravými živorodými (ovoviviparous) nebo živorodými (viviparous). Všechny druhy podstupují během svého vývoje a růstu řadu svlékání.
Obrázky jsem sehnala na www.insect.cz a informace jsem čerpala taky s téhle stránky.Pro milovníky hmyzu je to fakt kawai stránka,je tam i mnoho knich o hmyzu nebo mnoho obrázků...mno prostě fakt doporučuju :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama