Odpad

11. dubna 2008 v 8:44 | Tereza |  Ničení planety
Nakládání s radioaktivními odpady, které při výrobě elektrické energie produkují všechny atomové elektrárny ve světě, probíhá v ČR v souladu s platnými právními předpisy. Během procesu nakládání s radioaktivními odpady - od okamžiku jejich vzniku až do období jejich uložení - se dodržují veškeré principy jaderné bezpečnosti, radiační ochrany, fyzické ochrany a havarijní připravenosti, které vyplývají z atomového zákona a navazujících předpisů.

Nakládání s odpadem platí jaderná elektrárna

Finanční zajištění nakládání s radioaktivními odpady vychází ze zásady "původce platí". V souladu s tímto principem a s požadavky atomového zákona platí jaderná elektrárna, resp. její provozovatel, veškeré náklady spojené s radioaktivními odpady, a to včetně monitorování úložišť radioakatiních odpadů po jejich uzavření. Pro zajištění ukládání všech vzniklých i budoucích radioaktivních odpadů - vyhořelé palivo není výjimkou - provozovatel pravidelně odvádí finanční prostředky na tzv. jaderný účet, který je zřízen u České národní banky a je zpracován Ministerstvem financí ČR. Za bezpečné uložení všech radioaktivních odpadů ručí stát prostřednictvím Správy úložišť radioaktivních odpadů.

Úložiště nízkoaktivního a středněaktiního odpadu

Od roku 1995 je v ČR v trvalém provozu úložiště pro ukládání nízkoaktivního a středněaktivního odpadu z jaderné energetiky v lokalitě JE Dukovany. V českých jaderných elektrárnách jsou k dispozici osvědčená technologická zařízení na zpracování a úpravy kapalných a pevných radioaktivních odpadů (bitumenace, lisování). Tyto odpady jsou již během provozu elektrárny upravovány do formy, která vyhovuje všem technickým a bezpečnostním požadavkům pro uložení.
Upravené nízkoaktivní a středněaktivní odpady z provozu JE Dukovany a JE Temelín, které splňují podmínky pro uložení schválení Státním úřadem pro jadernou bezpečnost, jsou předány Správě úložišť radioaktivních odpadů a jsou uloženy v úložišti v areálu JE Dukovany. Kapacita tohoto úložiště (cca 55 000 m3) umožňuje uložit veškeré radioaktivní odpady vznikající z provozu obou českých jaderných elektráren a rovněž většinu odpadů z jejich vyřazování po ukončení provozu.
Z dlouhodobých výsledků minitorování vlivu úložiště na okolí vyplývá, že jeho provoz v žádném případě nemá na pracovníky ani na okolí negativní vliv.

Vyhořelé palivo

Vyhořelé jaderné palivo z JE Dukovany se skladuje v meziskladu s kapacitou 600 tun uranu přímo v areálu elektrárny. V souvislosti s postupným naplňováním meziskladu bylo v roce 2003 vydáno stavební povolení na rozšíření kapacity meziskladu o 1340 tun uranu. S výstavbou podobného meziskladu se počítá i v areálu JE Temelín.
Pro trvalé uložení vyhořelého paliva je plánováno vybudování hlubinného úložiště odpadu. Všechny činnosti spojené s přípravou tohoto úložiště, výstavbou, uváděním do provozu, provozem a jeho uzavřením jsou plně v kompetenci Správy úložišť radioaktivního odpadu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mika mika | 24. května 2008 v 16:27 | Reagovat

u nás za vesnicí je strašná skládka!!!je to fakt hrozný protože vedle ní teče potok kterej ústí do jezera

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama