Tipy pro eko domácnost

31. března 2008 v 18:32 | Tereza |  Ekologie
VODA
Opravte místa, kudy uniká voda, jako jsou kapající kohoutky, záchody nebo vodovodní potrubí. Po čase se i drobné kapání promění ve velké množství vody. Zvolte přírodní cestu pro mytí vašeho auta - počkejte si na další déšť. Nechte si nainstalovat šetřící kohoutky.
ENERGIE
Šetřete tepelnou energií tak, že v noci a v době vaší nepřítomnosti topení vypnete - nebo si nechte nainstalovat termostat s časoměrem. Používejte kompaktní, fluorescentní úsporné žárovky. Nechte si váš byt izolovat proti úniku tepla a pravidelně kontrolujte kvalitu izolace.
Opravte místa, kudy uniká teplý vzduch, odpovídající izolací.
Během zimního období měňte filtry u topení každý měsíc. Topení spotřebuje mnohem více energie, jsou-li filtry zanešeny prachem.
Izolujte svůj elektrický ohřívač vody a potrubí, avšak vyvarujte se izolace plynových ohřívačů a začněte izolovat jeho potrubí ve vzdálenosti min. 15 cm od samotného ohřívače.
Nejezděte autem - choďte pěšky, jezděte na kole či používejte veřejnou dopravu kdykoli máte příležitost.
Nepoužívejte přístroje na baterky. Pokud nemáte na výběr, tak si aspoň zvolte znovunabíjecí baterie nebo znovunabíjecí baterie na sluneční energii.
Nakupujte místní výrobky - podpoříte tím nejen místní ekonomiku, ale ušetříte tím i energii spotřebovanou na dovoz výrobků z jiných částí světa.
TOXICKÉ LÁTKY
Ve své domácnosti používejte alternativní čistící prostředky, které neobsahují žádné toxické látky.
Zařiďte si svůj domov nábytkem vyrobeným z přírodních surovin jako jsou např. přírodní vlákno, dřevo, kov či sklo.
Vyvarujte se ve své domácnosti použití polyvinyl chloridu též známého pod názvem PVC či vinyl. Mezi časté produkty vyrobené z PVC patří sprchové závěsy, podlahové materiály a dokonce i některé dětské hračky. Vyvarujte se použití aerosolů.
Namísto lubrikantů, které obsahují ředidla, používejte pro mazání spínačů či pantů ricinový olej či oleje minerální.
K vymalování svého bytu použijte raději latexové barvy ředitelné vodou než ty, které se ředí ředidlem. V žádném případě nepoužívejte barvy obsahující olovo.
V případě, že doma máte pec, krb či plynový kotel, nechte je z bezpečnostních důvodů pravidelně podrobit důkladné prohlídce, vyvarujete se tak nebezpečí úniku smrtelně škodlivých výparů. Nechte si nainstalovat detektor úniku oxidu uhelnatého.
Ujistěte se o dobré ventilaci a vyvážené vlhkosti svého domova. Vlhkost a nedostatek vzduchu jsou ideálním prostředím pro růst plísní, které mohou být pro lidský organismus velmi škodlivé.
ODPAD
V žádném případě nevylévejte domácí toxický odpad jako jsou např. barvy, ředidla či odpadové tekutiny z auta, do svých zbytků či do výlevky. Informujte se na místním úřadu o spravném odstranění těchto látek a v budoucnu se jim pokud možno vyvarujte.
Nekupujte stále další a další nákupní tašky. Noste si na nákup svou vlastní tašku a pokud je vyrobena z plastu, tak jí používejte až do úplného opotřebování. Zbytky jídla odkládejte na kompost, které pak využijete jako bohaté hnojivo pro své záhony.
Vyvarujte se nadbytečného balení.
Používejte takové hrnky, nádobky na svačiny, baterky, pera, žiletky a další předměty, které se dají znovu použít.
Místo výrobků z papíru používejte výrobky na více použití.(V případě použití papíru, používejte recyklovaný, chlórem nebělený papír).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bell bell | 24. května 2008 v 16:19 | Reagovat

taky dodržuju některý ty zásady je to sice fuška (rodiče na tohle nejsou) je pořád překecávat ale dycky koupěj něco ekologiskýho

2 rumka rumka | 24. října 2018 v 13:23 | Reagovat

co se týká ekologického bydlení, tak okna jsou samozřejmě nejlepší dřevěná..

http://www.plastikov.cz/drevena-okna-iv-68/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama