Proti srsti

31. března 2008 v 21:34 | zkopírováno |  Pomáhejme

Kampaň Svobody zvířat za ukončení zabíjení zvířat pro kožešiny

Kampaň PROTI SRSTI byla zahájena v roce 1999, ačkoliv zájem o problematiku získávání kožešin zahájila o něco dříve Nadace na ochranu zvířat. Od roku 2000 vede kampaň již Svoboda zvířat.
Od roku 2003 je Svoboda zvířat členem Fur Free Alliance - aliance, která sdružuje téměř 40 organizací chránících práva zvířat, s více než 10 miliony členů a podporovatelů na celém světě.
Základními cíli kampaně jsou:
• Informování veřejnosti o problematice
• Ukončení nebo omezení činnosti kožešinových farem
Informování veřejnosti o problematice zahrnovalo zpočátku vydávání propagačních materiálů jako jsou letáky, samolepky, plakáty či videokazety. V posledních letech se Svoboda zvířat soustředí mimo to i na profesionální reklamní akce, které prezentuje při velkoplošném výlepu, na billboardech nebo při nich využívá nové směry v reklamě typu guerilla kampaní.

Svoboda zvířat uspořádala v oblasti informování veřejnosti také desítky informačních akcí zaměřených především na zákaznice a zákazníky obchodů a nositelky a nositele pravých kožešin.
V roce 2002 byla také zorganizována mezinárodní odborná konference "Welfare kožešinových zvířat ve faremních chovech".
Součástí kampaně je publikování v novinách a časopisech , v televizi a rozhlase. Potěšitelný je také zájem některých studentek a studentů o tento problém, kterému věnují své studijní práce.
Design Against Fur /DAF/ je mezinárodní soutěž mladých designérů zaměřená na problematiku získávání kožešin a kožešinovou módu. Každým rokem je určeno několik vítězů oblastních kategorií a jeden vítěz celkový, kteří jsou odměněni zajímavými cenami. V roce 2006 Svoboda zvířat také poprvé vyhlásila vítěze českého kola.
Fur Free Retailer /FFR/ - Obchod bez kožešin je mezinárodní program, který byl zahájen v roce 2006, a jehož je Svoboda zvířat spolu s ostatními účastnickými státy členem od počátku. Pro účast v tomto programu jsou oslovováni prodejci, návrháři a výrobci oděvů a doplňků, kteří se tak mohou připojit k mezinárodní síti firem odmítajících kožešinovou módu. Seznam těchto firem je zveřejňován ve všech zúčastněných zemích a zákazníci mohou díky logu FFR ihned poznat, zda jejich oblíbený obchod podporuje nebo odmítá krutý a zbytečný obchod s kožešinami.
Ukončení nebo omezení činnosti kožešinových farem je cílem, který je uskutečňován dvěma základními směry: monitoringem chovů a změnami v legislativě.
Svoboda zvířat od roku 1999 monitoruje velké chovy tzv. kožešinových zvířat v ČR a v nevyhovujících případech iniciuje správní řízení. V roce 2003 se takto podařilo ukončit provoz liščí farmy u Milevska.
V roce 2003 při novelizaci zákona na ochranu zvířat podala Svoboda zvířat s podporou některých poslanců návrh na zákaz chovů šelem pro hospodářské účely. Ačkoli jej podpořila řada poslanců, návrh neprošel. Svoboda zvířat bude i v budoucnu prosazovat restriktivní legislativní předpisy vůči chovům zvířat na kožešiny po vzoru některých zemí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama