Přírodní čistidla

31. března 2008 v 18:33 | Tereza |  Ekologie
Průmysl je jednoznačně jedním z největších zdrojů rizikového a toxického chemického znečištění. Avšak mnozí z nás k tomuto chemickému znečištění přispívají výběrem čistících prostředků a chemikálií, které používají v zahradničení, nebo nadměrnou spotřebou energie.
Ochrana a zachování životního prostředí začíná právě v našich domovech. Tady vám nabízíme pár nápadů a rad, se kterými ušetříte peníze a zároveň ochráníte sebe, lidi, na kterých vám záleží, i své životního prostředí.
Všechny složky, které jsou tu zmíněny, můžete koupit v běžném obchodě s potravinami či v obchodě se zdravou výživou.
PŘÍRODNÍ MÝDLO
Již po dlouhé generace lidé používají při čištění oblečení, svých domovů a vlastnímu mytí přírodní mýdlo. Dnes toto mýdlo tvoří základní složku mnoha alternativních způsobů čištění. Přírodní mýdlo je zcela bezpečně rozpouští ve vodě a navíc neobsahuje žádné toxické látky. Dejte pozor, abyste nepoužívali mýdlo obsahující syntetické vůně, barviva či jiné chemické přísady. I prací prášek, který je v přírodě zcela rozložitelný a neobsahuje žádné fosfáty, způsobuje znečištění vody.
OCET (5% KYSELINY OCTOVÉ)
Ocet je jemným druhem dezinfekce, který odmašťuje, čistí sklo, odstraňuje zápach a zároveň zbavuje i usazenin vápníku, skvrn a nánosů vosku.
KUKUŘIČNÝ ŠKROB
Kukuřičný škrob je prášek bez zápachu, ideální pro čištění koberců a mastných skvrn.
EUKALYPTOVÝ OLEJ
Eukalyptový olej je výbornou dezinfekcí a osvěžovačem vzduchu. Odstraňuje inkoustové a mastné skvrny, ničí a odpuzuje některé druhy hmyzu a dokonce zbavuje i rzi.
SODA NA PRANÍ
Důležitou složkou při praní prádla je soda na praní, která rozpouští tuk, zbaví vás skvrn, dezinfikuje a navíc změkčuje vodu. Soda na praní by neměla přijít do styku s hliníkem.
JEDLÁ SODA (PEČÍCÍ PRÁŠEK)
Jedlá soda je dobrým brusným práškem v řadě alternativních receptur. Stejně tak je i osvěžovačem vzduchu, zbavuje skvrn, brousí a změkčuje tkaniny.
POZNÁMKA. . .
Někteří lidé se domnívají, že amoniak a borax patří mezi důležité složky alternativních čistících prostředků. Je sice pravda, že obě složky jsou velmi efektivní při čištění, odstraňování zápachu a pro dezinfekci, ale také platí, že patří mezi velmi silné chemikálie. Amoniak a borax mohou podráždit vaše oči, nos, krk a pokožku a také mohou způsobit bolesti hlavy, nevolnost a bolesti hrudníku. Navíc, smícháme-li amoniak s některými druhy čistících prostředků, hlavně s těmi, které obsahují chlór, může vzniknout jedovatý plyn. Z těchto důvodů jsme amoniak a borax vynechali ze seznamu základních složek a receptů šetrného čištění.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bell bell | 24. května 2008 v 16:20 | Reagovat

fíha!!si řikám že ani nemusej bejt drogerie...díky moc žes to sem přidala je to moc užitečný

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama