Panda velká

28. března 2008 v 13:48 | Tereza |  Savci
Panda velká patří mezi ohrožené druhy, odhaduje se, že jich žije posledních 1000 kusů. Nejvíce z nich jich žije ve 28 okresech na severu a severozápadě provincie Sečuan (Sichuan), další žijí v provinciích Gansu a Shaanxi. Tato zvířata žijí v oblastech s nadmořskou výškou 1500-4000 m. n m., kde se vyskytují pralesy s dostatkem bambusu. Ten tvoří klíčovou složku v jídelníčku. Panda se živí čistým bambusovým listím a výhonky. Za den dokáží zkonzumovat až 40 kg bambusových listů nebo 12-14 kg ostatních listů a trávy. Toto veliké množství je způsobeno málo efektivním trávicím ústrojím. Z potravy zpracovávají proteiny a cukry. Je zajímavé, že pandy patří mezi masožravce, ale jsou příliš pomalé, aby si chytli nějaké živočichy. Pokud se živí bambusem, za den vyprodukují 150 bobíků (trus), při ostatní potravě jen 120.
Netradiční strava není jediným důvodem, který vede k vyhynutí těchto roztomilých "medvídků". Pandy mají problémy s častými genetickými defekty, parasity a pomalým reprodukčním cyklem. Všemi těmito problémy se zabývá řada výzamných vědeckých pracovišť. Společně se ZOO v Atlantě (USA) vznikla nedaleko čínského města Chengdu speciální chovná stanice. Na rozloze 36 hektarů, která se má rozšířit až na 230 ha, v roce 1987 vznikla "Giant Panda Breeding Research Base". V současné době je zde chováno kolem 10 pand velkých za podmínek neskonale lepších, než jim může nabídnout jakákoliv zologická zahrada (zejména čínská). tato základna neslouží pouze turistickým účelům, je zde vybudováno vědecké centrum, které se zabývá ve spolupráci s dalšími pracovišti problémy pand. Přes 80 nemocných a podvyživených zvířat zde bylo zachráněno a některé z nich byly vypuštěny zpět do volné přírody. Doposud se dožilo věku alespoň 6 měsíců 32 mláďat z 56 (celkově z 36 vrhů).
Čínská vláda zavedla také velice přísné tresty za zabití pand. V roce 1990 byli dva rolníci veřejně popraveni za zabití 4 exemplářů. Zákony zakazují nejen lovit pandy, ale i kácet stromy nebo pálit dřevěné uhlí v oblastech, kde pandy žijí. Rolníkům jsou dokonce nabízeny odměny rovnající se dvoum celoročním platům, jestliže zachrání zraněnou pandu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama